Cyklistická sezóna je v plném proudu. Zdělali jste všechno pro to, abyste o svého miláčka na dvou kolech nepřišli?
Cyklistika je krásný sport. Ale také velmi náročný. To, že vůbec někdo ujede Tour de France, je nad mé chápání. Urazit ve zdraví některé úseky je snad na hranici lidských možností. Nemusíte to ale brát až tak vážně.
Krádeží kol přibývá
S oblíbeností cyklistiky coby sportu a zvyšujícím počtem cyklistických nadšenců přibývá i krádeží kol. Těch začalo přibývat za covidové pandemie, kdy se jízda na kole ukázala jako jednou z mála možností, jak se udržovat v kondici. A to, že kolo zmizí z jízdárny, ze sklepa či garáže je bohužel běžné i dnes. Moderní kolo rozhodně totiž není nijak levnou záležitostí. Cena lehkého karbonového modelu se může vyšplhat k několika desítkám tisíc korun. O toho přijít zřejmě nebude nic příjemného. Naštěstí existují způsoby, jak toto riziko, když ne přímo eliminovat, tak alespoň výrazně minimalizovat,
Zámek na kolo
Základem je kvalitní zámek na kolo. Ten je dle odborníků vhodné vybírat na základě toho, jak dlouhou dobu ho budete plánovat nechat bez dozoru. Například americké zámky Kryptonite jsou vybaveny desetistupňovou škálou ochrany s tím, že čím vyšší ochrana, tím vyšší stupeň zabezpečení kola. Tu nejvyšší (9-10) si například žádá kolo nechané přes noc bez dozoru na ulici velkého města. Odskočíte-li si přes den do obchodu, postačí vám zámek s ochranou 1 – 3.
Alarm s GPS lokátorem
Bohužel i zámky s nejvyšším stupněm ochrany prý lze překonat. Jak ukázal test zámků na kolo zveřejněný na e-shopu rex.eu lze je přestřihnout štípačkami nebo přeříznout aku rozbruskou. Na místě tak je vyšší stupeň ochrany, kterým může být alarm na kolo s GPS lokátorem. Ten se nejenom spustí, když s kolem bude manipulováno tak, jak být nemá, ale GPS lokátor na kolo vám navíc v případě změny pohybu kola okamžitě pošle upozornění do mobilu. Díky GPS lokátoru je zkrátka kdykoliv vidět přesná GPS poloha kola. To samozřejmě usnadňuje jeho nalezení.